W szponach obsesji: bohaterowie zbioru "Trucicielka" Erica-Emmanuela Schmitta

Schmitt Trucicielka
Autor i tytuł: Eric-Emmanuel schmitt. Trucicielka
Klasyfikacja: oblicza obsesji
Moja ocena: 5/6
Treść: przeczytaj tutaj

Co myślę o tej książce? 

Wydany w 2010 roku zbiór Erica-Emmanuela Schmitta Trucicielka zawiera cztery opowiadania.

Morderczyni jako atrakcja turystyczna

Tytułowa trucicielka to opowieść o domniemanej morderczyni małżonków, która w wyniku popełnionych czynów, z jednej strony staje się w miasteczku osobą wyklętą, wskazywaną palcami (choć nigdy nie udowodniono jej winy i nadal przebywa na wolności), z drugiej prawdziwą atrakcją turystyczną, dzięki której miasteczko przeżywa rozkwit.

Marie to ciekawa postać. To silna, budząca respekt kobieta. Polubiłam ją. Marie nie obchodzą plotki, zawsze robi to, co chce. Jest pewna swojej niewinności.

Do czasu.

Pojawia się nowy ksiądz

Dopóki w parafii nie pojawi się nowy ksiądz. Marie zakochuje się i sprzeniewierza się swoim dotychczasowym zasadom. Wszystko, by być blisko niego. Nowy proboszcz staje się jej obsesją.

Powrót to krótka historia spóźnionej miłości ojca. Pracujący na statku Greg otrzymuje wiadomość o śmierci córki. Problem w tym, że Greg ma cztery córki i nie wie, o którą chodzi. Przez całą drogę do macierzystego portu toczy w umyśle batalię uczuć.

Którą wybrałby Greg?

Greg uświadamia sobie, że nie poznał do tej pory żadnej z córek. Łapie się na tym, że ma swoje faworyty. Uświadamia sobie, ze zgrozą, że jednym córkom życzyłby śmierci bardziej, innym mniej. Której córki nie ujrzy po powrocie do domu?

Koncert "Pamięci anioła" to opowieść o zgubnej młodzieńczej rywalizacji dwóch genialnych muzyków. Jeden jest wybitnym talentem, drugi doskonałym rzemieślnikiem, który zazdrości temu pierwszemu naturalnej wirtuozerii. Zazdrość prowadzi do tragedii.

Kain i Abel

Koncert "Pamięci anioła" to opowieść o tym, jak mogą się zmienić ludzkie charaktery. To opowieść o próbie zemsty i probie odkupienia. Relacja między chłopcami przypomina historię Kaina i Abla. Tylko który jest którym z biblijnych braci?

Elizejska miłość to opowieść o kobiecie, żonie prezydenta, która w pewnym momencie uświadamia sobie, że jej życie nie potoczyło się tak jakby chciała, że umarło dawne uczucie do męża. Znalazła się w niewłaściwym miejscu, wbrew sobie.

Walka nienawiści

Między mężem a żoną rozpoczyna się walka nienawiści, zazdrości, zakłamana polityczna gra, bowiem wszystko dzieje się w zaciszu Pałacu Elizejskiego. Na zewnątrz, "dla ludzi", Henri i Catherine tworzą idealną parę prezydencką. 

Catherine szantażuje męża, że ujawni niewygodne fakty związane z jego prezydenturą, o kochankach, nieczystych politycznych manewrach. Henri robi wszystko, by uciszyć żonę, przekonać ją do kontynuowania kłamliwej gry. Liczą się głosy wyborców. Dopóki nie dociera do nich informacja o śmiertelnej chorobie.

Obsesja i święta Rita

Cztery opowiadania ze zbioru Trucicielka łączy mechanizm obsesji, który zatruwa bohaterom życie. Jest jeszcze jeden zgrabnie wpleciony element wspólny - postać świętej Rity - patronki spraw beznadziejnych.

Opowiadania Schmitta są uniwersalne, ukazują podstawowe problemy, słabości, skłaniają do dyskusji. Oszczędna, elegancka narracja sprawia, że mogą spodobać się każdemu czytelnikowi.

Ulubione cytaty

(...) w opinii zwykłych ludzi trucicielka, zwłaszcza trucicielka recydywistka, ma rysy ostre, wyraziste, a zza nich wyziera występek, chęć zemsty, niegodziwość
Opowiadanie Trucicielka, str. 16

Wyglądał nie jak człowiek, tylko jak postać graffiti, zarys, szkic człowieka, ktoś przegrany.
Opowiadanie Koncert "Pamięci anioła", str. 110

- Wszyscy uważają, że wyglądasz wspaniale - oświadczył, idąc w stronę swojej łazienki.
- Wszyscy, czyli kto? Zamówiłeś sondaż? Zorganizowałeś referendum?
Opowiadanie Elizejska miłość, str. 166

Komentarze